Opublikowany przez: Familiepl 2022-08-12 10:47:34
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Kin Li on Unsplash
Maluchy dość często chorują, ale dzięki temu usprawniają działania swojego układu odpornościowego. Jedną z chorób wieku dziecięcego jest trzydniówka, popularnie nazywana gorączką trzydniową. Pojawienie się tej choroby może budzić obawy u rodziców, ponieważ podczas infekcji dziecko ma zwykle wysoką temperaturę i źle się czuje.
Trzydniówka jest wywoływana przez wirusy HHV-6 i HHV-7, które należą do rodziny wirusów opryszczki. Choroba przenosi się droga kropelkową, a okres jej wylęgania wynosi ok. 10 dni. Choroba dotyczy głównie niemowląt powyżej 6 miesiąca życia i małych dzieci.
Charakterystycznym objawem trzydniówki jest wysoka gorączka u dziecka i złe samopoczucie. Dziecko w trakcie infekcji staje się marudne, płaczliwe, nie ma apetytu, może mieć dodatkowo biegunkę i katar. Intensywne objawy infekcji trwają około 3-5 dni, a gdy gorączka zaczyna spadać, na skórze dziecka pojawiają się bladoróżowa wysypka. Plamki i krostki pojawiają się głównie na tułowiu dziecka i twarzy.
Trzydniówkę zwykle leczymy objawowo, podając maluchowi leki przeciwgorączkowe, czy też elektrolity w przypadku biegunki. Chorobę można łatwo pomylić z innymi popularnymi infekcjami wieku dziecięcego, które mogą się podobnie objawiać jak trzydniówka. Każdą chorobę dziecka warto jednak skonsultować z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.
CZYTAJ TEŻ >> Kiedy podać dziecku lek na gorączkę?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.